Съдържание:

Шахматистите на Русия са гордостта на страната
Anonim

В Русия по всяко време имаше много силни шахматисти. Нашите състезатели са ставали многократно световни шампиони. Този спорт е популярен и днес. Децата започват да го практикуват от 2-3-годишна възраст и постигат добри резултати до 6-годишна възраст.

Първите известни шахматисти в Русия

Името на първия човек, който донесе шах в страната, не е точно известно. Предполага се, че става дума за търговец, който е пътувал до различни страни за стоки. Това се случва през 9-ти век, а още в началото на 12-ти век тази игра се играе не само от благородници, но и от обикновени работници.

Изображение
Изображение

Първият човек, който определя основните правила на шахматната школа в Русия, е Александър Петров. Така той изведе играта на ново ниво. Това се случи през 19 век. "Руското" откриване е създаването на този конкретен шахматист.

Петров е публикувал няколко книги за ръководството и уроци по шах. Самият Пушкин имаше няколко такива книги в библиотеката си. Те бяха подарък за добре дошъл във всеки дом.

Следващият човек, който прослави страната в тази област, беше Михаил Чигорин. Той се бори в турнири с най-добрите играчи в света от Лондон и два пъти се озова на прага на победата. Именно този спортист събра шахматисти в цяла Русия и донесе играта на държаватаниво.

Световни шампиони

Първият победител на световната сцена по шах беше Александър Алехин. Много шахматисти в Русия все още търсят неговите резултати. Този състезател се подготвя за основния си турнир от около 13 години. Приживе той не е бил победен от никого в света. След първата победа атлетът потвърждава лидерството си за още 7 години и умира през 1946 г. на масата за шах.

Следващият безспорен шампион беше Анатолий Карпов. Трябваше да се бие не само на масата за шах, но и в дипломатически битки. Известният шахматист е написал много книги за бъдещи спортисти и фенове на тази игра.

Гари Каспаров е символът на този спорт у нас. Той спечели титлата си на 22-годишна възраст. Спортистът стана основател на собствена федерация в този вид състезания. Някои руски шахматисти все още го смятат за непобедения шампион в света.

Изображение
Изображение

Последният световен шампион в момента беше през 2006 г. Владимир Крамник. Беше му много трудно да спечели. Те дори се опитаха да го обвинят в заговор с агенти на разузнаването, след като спечели Световния турнир.

Всички известни шахматисти на Русия прославиха страната на международната арена. Те все още са идолите на младите спортисти. Най-известните руски шахматисти са в следния списък с победители.

Рейтинг на руските шахматисти

Тези статистики се базират на резултатите както от официалните мачове в страната, така и в чужбина. В зависимост от заетото място и спечелените точкина шахматистите се приписват точки, които определят мястото им в класирането. Сега класацията изглежда така:

10. Владимир Малахов.

В момента спортистите са лидери в този спорт. Местата може да варират в зависимост от резултатите от проведените турнири.

Ново поколение

Младите руски шахматисти постигат добри резултати на международно ниво. Сергей Александрович Карякин дава много големи надежди. В световния рейтинг Elo той заема 5-та позиция с 2772 точки. Този спортист е вписан в Книгата на рекордите на Гинес като най-младият гросмайстор - той постигна този резултат на почти 13 години. Предсказват му успешно бъдеще в шаха. Има всички основания да вярваме, че с такова темпо младият мъж след няколко години може да стане следващия световен шампион.

Изображение
Изображение

Рейтингът на руските шахматисти постепенно се попълва с млади спортисти. Например Грищук Александър Игоревич е шампион в категорията блиц шах. Участва в националния отбор на Олимпиадата и се представя блестящо в блиц турнири. Рейтингът му за бързи игри в момента е най-високият.

Младият спортист Александър Букавшин показа голямо обещание. През 20-те си години той има множество победи в международни турнири. Той беше охарактеризиранкато умен и хитър играч със собствен стил. Но, за съжаление, младият шахматист наскоро почина от инсулт точно в спортния лагер.

Жени в този спорт

Александра Костенюк е ярък представител сред шахматистите. Тя е световна шампионка сред женските турнири. Костенюк печели многократно европейски състезания и играе в руския национален отбор на Олимпийските игри.

Изображение
Изображение

Следващата в класацията е Екатерина Лахно. Освен това е гросмайстор и е печелила много награди от международни турнири. На трето място е Александра Гарячкина. Тя все още е много млада шахматистка, но много обещаваща. Зад нея вече има достатъчно победи на европейско и международно ниво сред младите мъже.